drukuj Drukuj

KARTA USŁUGI
Urząd Gminy i Miasta w Goleniowie

Podstawa prawna:
-ustawa z dnia 24 września 2010r o ewidencji ludności (Dz. U. z 2017r poz. 657 ze zmianami) ,

-rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13.12.2017r  w sprawie określenia wzorów i sposobu wypełniania formularzy stosowanych przy wykonywaniu obowiązku meldunkowego( Dz. U.  z 2017r poz. 2411)

 

I. Wymagane dokumenty

Wymeldowania z pobytu stałego lub czasowego można dokonać osobiście lub przez pełnomocnika legitymującego się pisemnym pełnomocnictwem - udzielonym na podstawie art. 33 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego         w urzędzie, lub elektronicznie ( przez internet).

• wypełniony formularz „zgłoszenie wymeldowania z miejsca pobytu stałego” lub „zgłoszenie wymeldowania z miejsca pobytu czasowego”;

W przypadku zgłoszenia wymeldowania przez pełnomocnika dodatkowo:

• Dowód osobisty lub paszport pełnomocnika ;

Wymeldowania z pobytu stałego lub czasowego można dokonać równocześnie z zameldowaniem  w nowym miejscu.

W celu zameldowania na pobyt stały lub czasowy nie ma konieczności wymeldowania się w dotychczasowym miejscu pobytu (stałego lub czasowego ) - wymeldowanie z poprzedniego miejsca pobytu następuje na podstawie formularza zgłoszenia zameldowania (na pobyt stały lub czasowy ).

Wymeldowania z pobytu stałego lub czasowego można dokonać także w formie dokumentu elektronicznego posiadając Profil Zaufany lub bezpieczny podpis elektroniczny. W przypadku wymeldowania przez pełnomocnika należy załączyć elektroniczny dokument pełnomocnictwa uwierzytelniony Profilem Zaufanym ePUAP lub  bezpiecznym podpisem elektronicznym..

Rodzic, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dokonuje wymeldowania osoby, która nie ma zdolności do czynności prawnych (osoby całkowicie ubezwłasnowolniona , dzieci do 13 roku życia) lub osobę, która ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych (osoby częściowa ubezwłasnowolnione, dzieci w wieku od 13 do 18 roku życia).

 

Miejsce złożenia dokumentów:

Wydział Administracji i Spraw Społecznych

I piętro p. nr 216 stanowisko ds. ewidencji ludności nr 1 lub 2

telefon 91 46 98 264 (263)

godz. pracy: poniedziałek-piątek 7.30-15.30

II. Opłaty

Zgłoszenie wymeldowania nie podlega opłacie.

Opłata skarbowa za wydanie zaświadczenia o wymeldowaniu wynosi 17 zł i jest wydawane na wniosek.

Pełnomocnictwo do wymeldowania nie podlega opłacie skarbowej.

Pełnomocnictwo do odbioru zaświadczenia potwierdzającego wymeldowanie podlega opłacie skarbowej w wys. 17zł

Opłacie skarbowej nie podlegają pełnomocnictwa udzielone: małżonkowi, rodzicom, dzieciom, dziadkom  i rodzeństwu. Składający pełnomocnictwo jest zobowiązany dołączyć dowód wniesienia opłaty skarbowej - opłatę skarbową wnosi się w kasie Urzędu,  bezpośrednio na  rachunek bankowy Urzędu lub kartą płatniczą na stanowisku.

III. Termin i sposób załatwienia

Niezwłocznie po sprawdzeniu  formularza meldunkowego.

 

IV. Tryb odwoławczy

Brak

 

V. Uwaga

Osoba, która opuszcza miejsce pobytu stałego lub czasowego jest zobowiązana wymeldować się     w organie gminy dotychczasowego pobytu najpóźniej w dniu opuszczenia tego miejsca.

Ilekroć w ustawie jet mowa o pobycie czasowym należy przez to rozumieć przebywanie poza miejscem pobytu stałego przez okres ponad 3 miesięcy.