drukuj Drukuj

KARTA USŁUGI
Urząd Gminy i Miasta w Goleniowie

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 24 września 2010r o ewidencji ludności (Dz. U. z 2017 , poz. 657                 z późniejszymi zmianami) 

-rozporządzenie MSWiA z dnia 13.12.2017rw sprawie określenia wzorów                  i sposobu wypełniania formularzy stosowanych przy wykonywaniu obowiązku meldunkowego (Dz.U.  z 2017. poz.2411),

ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz.U  z 2017r poz. 1257),

rozporządzenie MF z dnia 28 września 2007r. w sprawie zapłaty opłaty skarbowej (Dz.U.  z 2007r nr 187 poz.1330).

 

 

I. Wymagane dokumenty

Zameldowania na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące można dokonać osobiście lub przez pełnomocnika legitymującego się pisemnym pełnomocnictwem - udzielonym na podstawie art. 33 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego.

Wypełniony druk „zgłoszenie pobytu stałego", lub "zgłoszenie pobytu czasowego ” (odrębny dla każdej osoby meldującej się również dla dziecka) z potwierdzeniem pobytu dokonanym przez właściciela lokalu/domu lub osobę dysponująca innym tytułem prawnym do lokalu (np. najemcę). Potwierdzenia pobytu dokonuje się                   w formie czytelnego podpisu z oznaczeniem daty jego złożenia.

 

W przypadku zgłoszenia zameldowania przez pełnomocnika dodatkowo:

W celu zameldowania na pobyt stały lub czasowy  nie ma konieczności wymeldowania się w dotychczasowym miejscu pobytu (stałego lub czasowego ) - wymeldowanie z poprzedniego miejsca pobytu następuje na podstawie formularza zgłoszenia zameldowania (na pobyt stały lub czasowy ).

 

 

Zameldowanie na pobyt stały lub czasowy można dokonać przez internet.              W tym celu należy posiadać Profil Zaufany na platformie ePUAP lub bezpieczny podpis elektroniczny .

Do elektronicznego zgłoszenia należy dołączyć:

         *dokument elektroniczny potwierdzający tytuł prawny do lokalu lub w razie niemożności jego uzyskania - skan (odwzorowanie cyfrowe)

Rodzic, opiekun prawny lub opiekun faktyczny - melduje osobę, która nie ma zdolności do czynności prawnych (osoby całkowicie ubezwłasnowolnione, dzieci do 13 roku życia) lub osobę, która ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych (osoby częściowo ubezwłasnowolnione, dzieci w wieku od 13 do 18 roku życia).

 

II. Opłaty

Nie pobiera się opłat za dokonanie czynności dotyczącej realizacji obowiązku meldunkowego.

Wydanie zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt stały jest bezpłatne i jest wydawane z urzędu.

Wydanie zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt czasowy następuje na wniosek   i podlega opłacie skarbowej  w wysokości 17zł.

Pełnomocnictwo do zameldowania jest bezpłatne.

Pełnomocnictwo do wydania zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt czasowy podlega opłacie skarbowej w wys. 17 zł.  Opłacie skarbowej nie podlegają pełnomocnictwa udzielone: małżonkowi, rodzicom, dzieciom, dziadkom                      i rodzeństwu.

Składający pełnomocnictwo jest zobowiązany dołączyć dowód wniesienia opłaty skarbowej - opłatę skarbową wnosi się w kasie Urzędu , bezpośrednio na  rachunek bankowy Urzędu, lub kartą płatniczą na stanowisku załatwiającym sprawę.

III. Termin i sposób załatwienia

Niezwłocznie po złożeniu formularza meldunkowego

IV. Jednostka odpowiedzialna.

Wydział Administracji i Spraw Społecznych pok. 216 stanowiska 1i 2

V. Tryb odwoławczy

- w przypadku wydania decyzji administracyjnej odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia do Wojewody zachodniopomorskiego za pośrednictwem organu, który wydał decyzje administracyjną.

VI. Uwaga

Ze względu na czas zamierzonego pobytu rozróżnia się następujące formy zameldowania :

1. zameldowanie na pobyt stały,

2. zameldowanie na pobyt czasowy trwający ponad 3 miesiące,

Osoba przebywająca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest zobowiązana zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące najpóźniej w 30 dniu. W przypadku zmiany miejsca pobytu należy dokonać zameldowania w ciągu 30 dni od daty zmiany.

Zameldowanie ma charakter rejestracyjny.