drukuj Drukuj

KARTA USŁUGI
Urząd Gminy i Miasta w Goleniowie

Podstawa prawna:

- ustawa z dnia 24 września 2010r. o ewidencji ludności (Dz. U. Z 2017, poz.657 t.j.)

-rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 grudnia 2017r. w sprawie  określenia wzorów i sposobu wypełniania formularzy stosowanych przy  wykonywaniu obowiązku meldunkowego (Dz.U. Z 2017r. Poz. 2411),

- ustawa z dnia 14 czerwca 1960r.- Kodeks postępowania administracyjnego (.Dz.U z 2017 poz. 1257)

- ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U z 2014r. Poz.1628 ze zm. )

 

I. Wymagane dokumenty

Zameldowania na pobyt stały lub czasowy można dokonać osobiście lub przez pełnomocnika legitymującego się pisemnym pełnomocnictwem - udzielonym na podstawie art. 33 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego, lub przez internet.

 

W przypadku zgłoszenia zameldowania przez pełnomocnika dodatkowo:

 

W przypadku zameldowania przez internet należy posiadać Profil Zaufany na platformie ePUAP lub bezpieczny podpis elektroniczny.

Do elektronicznego zgłoszenia należy dołączyć:

Jeśli NIE jesteś obywatelem państwa członkowskiego UE, EFTA albo Konfederacji Szwajcarskiej oraz nie jesteś członkiem rodziny wymienionego cudzoziemca, NIE MOŻESZ się zameldować przez internet. Dokumenty, które potwierdzają prawo do twojego pobytu w Polsce, musisz pokazać w urzędzie.

Przy zameldowaniu na pobyt stały:

 

Cudzoziemiec dokonujący zameldowania na pobyt czasowy:

 

II. Opłaty

Nie pobiera się opłaty za dokonywanie czynności dotyczącej realizacji obowiązku meldunkowego.

Wydanie zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt stały jest bezpłatny i jest wydawany z urzędu.

Wydanie zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt czasowy następuje na wniosek    i podlega opłacie skarbowej w wysokości 17zł.

Pełnomocnictwo do zameldowania jest bezpłatne.

Pełnomocnictwo do wydania zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt czasowy podlega opłacie skarbowej w wysokości 17zł. Opłacie skarbowej nie podlegają pełnomocnictwa udzielone: małżonkowi, rodzicom, dzieciom, dziadkom                              i rodzeństwu. Opłatę skarbową wnosi się w kasie Urzędu, bezpośrednio na  rachunek bankowy Urzędu lub kartą płatniczą na stanowisku przy którym załatwiasz sprawę.

III. Tryb i sposób załatwienia

Niezwłocznie po złożeniu formularza meldunkowego.

IV. Jednostka odpowiedzialna.

Wydział Administracji i Spraw Społecznych pok. 216 stanowiska 1 i 2 I piętro

V. Tryb odwoławczy

- w przypadku wydania decyzji administracyjnej odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia do Wojewody zachodniopomorskiego za pośrednictwem organu, który wydał decyzje administracyjną.

VI. Uwaga

Ze względu na czas zamierzonego pobytu rozróżnia się następujące formy zameldowania :

Cudzoziemcy będący obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, obywatelem państwa członkowskiego EFTA i Szwajcarii jest obowiązany zameldować się na pobyt stały lub czasowy najpóźniej w 30 dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca, jeśli Jego pobyt w Polsce dłuższy niż                       3 miesiące.

Cudzoziemcy niewymienieni powyżej muszą dokonać obowiązku zameldowania najpóźniej czwartego dnia, licząc od dnia przybycia do tego miejsca, chyba że ich pobyt na terytorium RP nie przekracza 30 dni.

Zameldowanie ma charakter rejestracyjny.