KARTA USŁUGI
Urząd Gminy i Miasta w Goleniowie

KARTA USŁUGI
Urząd Gminy i Miasta w Goleniowie
ROZGRANICZENIE NIERUCHOMOŚCI

Podstawa prawna: rozdział VI ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne ,,Rozgraniczenie nieruchomości”, Rozporządzenie Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 14 kwietnia 1999 r. w sprawie rozgraniczania nieruchomości (Dz. U. z 1999 r. Nr 45, poz. 453).

Rozgraniczenie nieruchomości ma na celu ustalenie przebiegu ich granic przez określenie położenia punktów i linii  granicznych, utrwalenie tych punktów znakami granicznymi na gruncie oraz sporządzenie odpowiednich dokumentów.

Rozgraniczeniu podlegają w miarę potrzeby, wszystkie albo niektóre granice określonej nieruchomości z przyległymi nieruchomościami lub innymi gruntami.

I. WYMAGANE DOKUMENTY:

  1. "Wniosek o rozgraniczenie nieruchomości" – (czytelne podpisy przez właścicieli lub współwłaścicieli nieruchomości),

Do wniosku  należy dołączyć:

II. OPŁATY:

  1. Wniosek nie podlega opłacie skarbowej

Opłata skarbowa:

III. TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY:

Ok.100 dni. Do terminów nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa dla dokonania określonych czynności, okresów zwieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu. W szczególności nie wlicza się terminów przewidzianych na wykonanie czynności przez upoważnionego geodetę uprawnionego, które to czynności mogą trwać kilka miesięcy.

IV. JEDNOSTKA ODPOWIEDZIALNA:

Wydział Planowania Przestrzennego i Nieruchomości Urzędu Gminy i Miasta w Goleniowie.

V. TRYB ODWOŁAWCZY:

  1. Na postanowienie o wszczęciu postępowania o rozgraniczenie nie przysługuje zażalenie.
  2. Na postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania o rozgraniczenie służy zażalenie, które wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję (zażalenie składa się w sekretariacie urzędu); zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie.
  3. Decyzja o rozgraniczeniu nieruchomości: strona niezadowolona z decyzji może żądać,  w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji, przekazania sprawy do sądu.
  4. Na decyzję o umorzeniu postępowania, lub decyzję o umorzeniu postępowania i przekazaniu sprawy do sądu, od decyzji tej przysługuje odwołanie, które wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję (odwołanie składa się w sekretariacie urzędu). Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.
  5. Zażalenie na  postanowienie o ustaleniu kosztów postępowania wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję (odwołanie składa się w sekretariacie urzędu) w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie.

VI. UWAGI:

  1.  Wniosek składa strona (właściciel gruntów, wieczysty użytkownik, w przypadku małżeństwa podpisy obojga małżonków).
  2. Jeżeli wniosek składa osoba prawna, to powinien być podpisany przez osoby upoważnione do składania oświadczenia woli w jej imieniu zgodnie z przedłożonym pełnomocnictwem.
  3. We wniosku należy uzasadnić potrzebę rozgraniczenia mając na uwadze, że nie zawsze ona istnieje, zgodnie bowiem z art. 39 ust. 1 ww. ustawy: "przesunięte, uszkodzone lub zniszczone znaki graniczne, ustalone uprzednio, mogą być wznowione bez przeprowadzenia postępowania rozgraniczeniowego, jeżeli istnieją dokumenty pozwalające na określenie ich pierwotnego położenia. Jeżeli jednak wyniknie spór co do położenia znaków, strony mogą wystąpić do sądu o rozstrzygnięcie sprawy"; Z uwagi na powyższe w celu uzasadnienia potrzeby rozgraniczenia wskazane jest dołączenie do wniosku opinii geodety uprawnionego o braku możliwości wznowienia znaków granicznych lub wyznaczenia punktów granicznych.
  4. Po przedłożeniu wyżej wymienionych dokumentów w tut. urzędzie prowadzone jest postępowanie wyjaśniające, w tym analizuje się możliwość wszczęcia postępowania, ustala strony postępowania, a jeżeli żądanie zostało wniesione przez osobę niebędącą stroną lub z innych uzasadnionych przyczyn postępowanie administracyjne nie może być wszczęte (np. sąd, przed którym toczy się sprawa o własność lub o wydanie nieruchomości albo jej części, jest właściwy również do przeprowadzenia rozgraniczenia, jeżeli ustalenie przebiegu granic jest potrzebne do rozstrzygnięcia rozpatrywanej sprawy), wydaje się postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania.
  5. Burmistrz przeprowadzi procedurę wybory podmiotu, który wykona czynności ustalenia przebiegu granic nieruchomości w trybie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
  6. Jeżeli istnieją przesłanki do przeprowadzenia rozgraniczenia, Burmistrz wydaje postanowienie  o wszczęciu postępowania o rozgraniczenie nieruchomości. Na postanowienie to nie służy stronom zażalenie. Mający wykonać prace geodezyjne geodeta upoważniony przez Burmistrza do przeprowadzenia niezbędnych czynności ustalania przebiegu granic, m.in. do wzywania stron, czynności na gruncie i sporządzenia dokumentacji rozgraniczenia nieruchomości i dokumentacji technicznej. Czynności dokonane przez geodetę i sporządzona dokumentacja podlega ocenie przez tut. organ, a operat techniczny podlega weryfikacji w Starostwie Powiatowym w Goleniowie. Pozytywna ocena organu i przyjęcie dokumentacji do państwowego zasobu, są przesłanką do wydania decyzji.
  7. Postępowanie wszczęte na wniosek stron może zakończyć się  w jeden z określonych sposobów: po pierwsze zawarciem przed geodetą ugody, która ma moc ugody sądowej i umorzeniem postępowania administracyjnego decyzją na podstawie art. 105 § 1 k.p.a. w zw. z art. 32 ust. 5 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, po drugie wydaniem decyzji o rozgraniczeniu nieruchomości na podstawie art. 33 ust. 1 Prawa geodezyjnego i kartograficznego,po trzecie umorzeniem decyzji postępowania administracyjnego i przekazaniem sprawy do sądu powszechnego na podstawie art. 34 ust. 2 tej ustawy oraz po czwarte - umorzeniem postępowania administracyjnego decyzją na podstawie art. 105 k.p.a.
  8. Jednocześnie z wydaniem decyzji organ  ustali w drodze postanowienia wysokość kosztów postępowania rozgraniczeniowego, osoby zobowiązane do ich poniesienia  oraz termin i sposób uiszczenia.
  9. W przypadku braku kompletu wymaganych dokumentów wnioskodawca zostanie wezwany do ich uzupełnienia i złożenia w tut. urzędzie.